Mapa strony Mapa serwisu
FAP Youtube Język: Polski Angielski Niemiecki

Kim jesteśmy

Federacja Arborystów Polskich to organizacja pozarządowa, która powstała w 2007 roku (zebranie założycielskie 24.11.2007) we Wrocławiu z inicjatywy praktyków i teoretyków, dbających o ulepszenie standardów i poprawę jakości pracy w relacji ze środowiskiem naturalnym.

 

Prawdziwym przyjacielem jest ten, z którym człowiek zwiąże się liną. 

Antoine de Saint-Exupéry

Udział członków F.A.P. w konferencji na Ukrainie

Na zaproszenie Kijowskiego Uniwersytetu Przyrodniczego (wolne tłumaczenie) w dniach 23 – 25 października 2013 r. delegacja naszych członków (W. Grygierczyk, K. Zarzycki i P. Gromek) uczestniczyła w konferencji poświęconej historyczno-kulturowym aspektom ochrony przyrody oraz zachowania drzew weteranów Ukrainy. Organizatorzy wyrazili zgodę na promocję FAP, jako aktywnego uczestnika konferencji.

Pierwszego dnia W. Grygierczyk wygłosił dwa wykłady poświęcone zabezpieczeniu Dęba Maksyma Żeleźniaka. Pierwszy, na temat przedstawienia badania stateczności Dęba z wykorzystaniem Zintegrowanej Metody Oceny Statyki (SIA) na podstawie pomiarów dokonanych w 2011 r.. Drugi, przedstawiał projekt zabezpieczenie jego korony systemem wiązań Cobra.

Drugiego dnia konferencja przeniesiona została do Czygiryna, natomiast nasza delegacja, wraz z dwoma arborystami ukraińskimi (Wania Kusznir i Jarosław Kompanets) pojechała do Chołodnego Jaru, aby na Dębie Maksymie Żeleźniaku zainstalować wiązania. Do godzin wieczornych wykonano większość prac, pozostawiając jedno wiązanie przewidziane do prezentacji montażu na dzień następny. Wieczorem uczestniczyliśmy w uroczystej kolacji, na której Krzysztof i Paweł poznawali zasady ukraińskiej biesiady.

Ostatniego dnia uczestnikom konferencji zaprezentowaliśmy prace arborystyczne, instalując na 1000 letnim pomniku przyrody, Dębie Maksymie Żeleźniaku ostatnie wiązanie.

Prelekcja oraz prezentacja praktycznych metod zabezpieczania drzew metodami arborystycznymi spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem uczestników konferencji. Wszyscy otrzymali pamiątkowy dyplom, a Paweł dostał od dziewcząt nową ksywę – „Paszka”, z której jest bardzo dumny.

W rozmowach kuluarowych przeprowadzono wstępne rozmowy o możliwości zorganizowania w 2015 r. wycieczki na Krym – trzymajcie kciuki, aby ten pomysł wypalił.

 
 
 


 

Sponsorzy i Partnerzy

© Copyrights