Mapa strony Mapa serwisu
FAP Youtube Język: Polski Angielski Niemiecki

Kim jesteśmy

Federacja Arborystów Polskich to organizacja pozarządowa, która powstała w 2007 roku (zebranie założycielskie 24.11.2007) we Wrocławiu z inicjatywy praktyków i teoretyków, dbających o ulepszenie standardów i poprawę jakości pracy w relacji ze środowiskiem naturalnym.

 

Prawdziwym przyjacielem jest ten, z którym człowiek zwiąże się liną. 

Antoine de Saint-Exupéry

Drzewne zmagania w 2013 roku

W naszym kraju rywalizacja sportowa we wspinaczce drzewnej jest w dalszym ciągu czymś nowym. W przeciągu kilku lat zrobiliśmy duże postępy organizując Mistrzostwa Polski w 2012 i 2013 roku. Osiągnięcia naszej reprezentacji napawają sporym optymizmem. Zawodnicy z naszego kraju po 2 latach startów potrafią skutecznie rywalizować na arenie międzynarodowej.

Organizacja I i II Mistrzostw Polski pokazała, iż potrafimy zorganizować zawody na odpowiednim poziomie, co doceniła Ogólnoeuropejska Komisja d/s Organizacji Mistrzostw Europy. Zaowocowała wieloletnia pomoc FAP-u w organizacji mistrzostw Czech, Niemiec, Europy. Doświadczenie zbieraliśmy latami nie tylko startując, ale i pomagając w organizacji zawodów.

W 2013 r. w Grodzisku Mazowiecki odbyły się II Mistrzostwa Polski, gdzie startowało 14 zawodników oraz 1 zawodniczka z Polski, 2 zawodników z Czech oraz 1 z Anglii. Do finału dostało się pięciu zawodników. Po rozegraniu „Master’s-a” Stefan Kowalczyk został zdyskwalifikowany za złamanie dużej gałęzi, reszta uplasowała się następująco:

 1. Jiri Voda
 2. Anczakowski Marcin
 3. Tupalski Marcin
 4. Franikowski Tomasz


Klasyfikacja Polski:

 1. Anczakowski Marcin
 2. Tupalski Marcin
 3. Franikowski Tomasz
 4. Wira Łukasz
 5. Kłosowski Radosław
 6. Kwiasowski Leszek
 7. Słaboń Maciej
 8. Gacek Damian
 9. Biber Damian
 10. Krawczykiewicz Paweł
 11. Shas Mateusz
 12. Dziedzic Marcin
 13. Sierpiński Paweł
 14. Gromek Paweł
 15. Lekki Małgorzata

 

Pierwsza trójka reprezentowała nasz kraj na Mistrzostwach Europy w Szwajcarii. Nasi zawodnicy dla treningu gościnnie startowali w Czechach, gdzie Tomasz Franikowski został najlepszym zawodnikiem. Marcin Tupalski i Marcin Anczakowski zdobyli odpowiednio 10 i 11 miejsce. Część polskiej ekipy pomagała w organizacji (Maciej Motas oraz Paweł Gromek), a reszta dopingowała.

6 – 7 września w szwajcarskim Thun odbyły się Mistrzostwa Europy. Miejsce doskonale przygotowane, drzewa, krajobraz… pięknie. Dla Marcina A. i Tomasza F. był to już drugi start w Mistrzostwach Europy. Polacy pokazali, iż potrafią dopingować, pomagać przy organizacji oraz startować w zawodach. Szczególnie wyróżnił się Tomasz Franikowski zajmując 14 miejsce, Marcin Anczakowski był 27, a Marcin Tupalski 38. Tomasz Franikowski zajął także pierwsze miejsce w konkurencjach speedclimb oraz footlock. Ustalił również rekord Polski w konkurencji „Footlock” na poziomie 15,89 sekund, pobijając tym samym swój rekord 17,74 ustanowiony w Grodzisku oraz 16,44 w Czechach.

Podczas tegorocznych Mistrzostw Europy dowiedzieliśmy się, że nasz kraj będzie gospodarzem przyszłorocznych Mistrzostw Europy, które odbędą się w Świerklańcu.

Patrząc na dokonania w roku 2013 powinniśmy być pełni optymizmu. Rozwijamy się, co doskonale widać w tabelach wyników. Może być tylko lepiej.

 
 

Sponsorzy i Partnerzy

© Copyrights