Mapa strony Mapa serwisu
FAP Youtube Język: Polski Angielski Niemiecki

Kim jesteśmy

Federacja Arborystów Polskich to organizacja pozarządowa, która powstała w 2007 roku (zebranie założycielskie 24.11.2007) we Wrocławiu z inicjatywy praktyków i teoretyków, dbających o ulepszenie standardów i poprawę jakości pracy w relacji ze środowiskiem naturalnym.

 

Prawdziwym przyjacielem jest ten, z którym człowiek zwiąże się liną. 

Antoine de Saint-Exupéry

Brynek - mistrzowskie święto arborystów

Brynek – mistrzowskie święto arborystów.

 

Tegoroczne, szóste już Mistrzostwa Polskie we Wspinaczce Drzewnej odbyły się 3-4 czerwca na terenie parku przy Technikum Leśnym w Brynku.  Jak co roku,  celem zawodów było nie tylko wyznaczenie Mistrza, ale również ustanowienie standardów dotyczących bezpieczeństwa pracy oraz mobilizacja do podnoszenia kwalifikacji zawodowych osób wspinających się na drzewa. To idealny czas na wymianę doświadczeń pomiędzy zawodnikami i wolontariuszami.

 

Na zawody organizowane przez Federację Arborystów Polskich według międzynarodowych zasad definiowanych przez ISA zgłosiło się 17 drzewnych śmiałków, ostatecznie wystartowało ich 14. Narzekania na malejącą frekwencję nie mają sensu więc skupić się należy na stronach pozytywnych, które zdecydowanie przeważają.

 

Sobotnie zmagania eliminacyjne poszły niezwykle sprawnie. Bardzo szybki i czysty „work climb“, techniczne „rescue“, klasyczny „speed climb“ z bieganiem, a nie błądzeniem w koronie, wymagający „trow line“ i z roku na rok szybszy „footlock“ wyłoniły nam piątkę „wspaniałych”, których zadaniem było potwierdzić swoją klasę w niedzielnym finale -  skład chyba nikogo nie zdziwił.

 

Niedzielna konkurencja Mistrzów rozgrywała się na rozłożystym dębie, po przeciwległych stronach korony. Bazy zostały przygotowane w taki sposób by umożliwić różne sposoby dotarcia do nich, te bardziej klasyczne i te cechujące się większą finezją, co zauważyć można było np. na „limbie“. U finałowych zawodników „Szpili“ i „Larego“ (lider po sobotnich eliminacjach) widać było ogromne doświadczenie zdobyte w latach ubiegłych. To bez wątpienia była, jest i będzie jeszcze przynajmniej przez najbliższe lata czołówka Polski. Obaj pokazali ładne, techniczne przejścia mieszczące się w normie czasu. Ładne przejście jednak na zwycięstwo już nie wystarcza, poprzeczka poszła w górę. Zeszłoroczny mistrz Polski, najmłodszy z finalistów „Macek“ (4 pozycja po eliminacjach), ambitnie, bez błędów i w najlepszym czasie zrealizował cały plan finału w koronie, wieńcząc występ w iście profesjonalnym stylu deklasując tym samym innych zawodników. Pozostali finaliści „Bendi“ (Lajko Bendeguz z Węgier) i „Gacek“ nieco się w finale pogubili i nie ukończyli konkurencji w normie czasu. Bendi wykazał się jednak progresem w stosunku do lat ubiegłych i oby ten pierwszy start w konkurencji Masters był dla niego początkiem pięknej składającej się z wielu finałów przygody. Natomiast Gacek, gwiazda polskiej arborystyki po nabraniu większej pokory i z czystszą głową, ma szansę w przyszłości jeszcze najjaśniej zaświecić na arborystycznym niebie, ponieważ fizycznego przygotowania nie można mu odmówić.

 

Pełen emocji tegoroczny finał pokazuje nam jak mocno rozwija nam się dział sportowy polskiej arborystyki i że zdecydowanie możemy mierzyć się z innymi na poziomie Mistrzostw Europy i Świata, co mam nadzieję udowodnią nasi zawodnicy jeszcze w tym sezonie.

 

Link do oficjalnych wyników: http://www.fap-arbor.pl/n/aktualnosci/oficjalne-wyniki-vi-mistrzostw-polski-we-wspinaczce-drzewnej

 

Należy również nadmienić, że z roku na rok wprost proporcjonalnie wraz z rosnącym poziomem i ciśnieniem wśród zawodników walczących o podium, rośnie również zainteresowanie imprezą jako nieformalnego spotkania się osób z branży. Duży wpływ na zainteresowanie wolontariatem podczas organizacji zapewne wynika z faktu, że w sercu każdego cnotliwego znajduje się mroczny sekret, dla wolontariuszy PTCC są to legendy o codziennym afterparty. Te wieczory przy ognisku są długie, intensywne i nierzadko ciągnące się do rana. Tak ogólnie: serdeczne podziękowania za przyjemną atmosferę oraz sprawną organizację zawodów i za to, że jesteście.

 

Na szczegółowe podziękowania w imieniu Federacji Arborystów Polskich zapraszam poniżej.

 

Ukłon za organizację dla Witosława Grygierczyka, nie byłoby Brynka gdyby nie on, a to tylko wierzchołek tego za co podziękowania się należą (co również potwierdzają pamiątkowe podziękowania za całokształt wprost z ISA).

Pani prezes Kasi Rokicie za stanowczą rękę z jednoczesnym uśmiechem na twarzy, za trzymanie wszystkiego w ryzach.

Piotrkowi Czarnemu i Robertowi Kraszewskiemu za wysiłek włożony w znalezienie sponsorów, dzięki którym impreza mogła się odbyć. I w tym miejscu serdeczne podziękowania właśnie dla sponsorów, Wasza obecność jest nieoceniona i dziękujemy że jesteście z nami kolejny rok: 

 

Husqvarna, Vermeer, Drwal, Abopro, Fiskars, Uniqa, Arboris, Park Leśny, Technikum Leśne w Brynku, Nadleśnictwo Brynek

 

Wojtkowi Kalinowskiemu, Marcinowi Tupalskiemu oraz Marcinowi Leszczyńskiemu, za sędziowanie, przygotowanie regulaminu, kart sędziowskich i ogarnięcie imprezy, dodatkowo Marcinowi Leszczyńskiemu za coroczny profesjonalny komentarz na zawodach.

Sędziom konkurencji za ich przygotowanie i poprowadzenie.

Wolontariuszom, za wykonywanie wszelkich prac tych małych i dużych, a w szczególności naszym dzielnym Paniom z biura zawodów Annie Drozdzie i Agnieszce Helios oraz Krzyśkowi Kędrze ;-)

Karolinie Polakowskiej i Karolowi Tuszyńskiemu za ogarnięcie medialne i nie tylko ;-)

Agacie Maj i Wiolecie Rudnickiej za fotorelację.

Michałowi Wiśniewskiemu za przygotowanie atrakcji dla dzieci wraz z Mateuszem Sahsem.

Damianowi Gackowi za piękną wystawę, która pokazała nam jak wyglądały i jak zmieniają się Nasze Mistrzostwa ;-)

Wystawcom.

Zawodnikom za przybycie i piękną rywalizację. Tu do podziękowań dochodzą serdeczne gratulacje dla zwycięzców, a także dla tych, którzy pokonali swoje własne granice, lęki i rekordy.

Wszystkim tym, których zapomnieliśmy tu wymienić.


SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

 

Do zobaczenia za rok!                                   

                                                                                                      Katarzyna Snuszka

                                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Sponsorzy i Partnerzy

© Copyrights