Mapa strony Mapa serwisu
FAP Youtube Język: Polski Angielski Niemiecki

Kim jesteśmy

Federacja Arborystów Polskich to organizacja pozarządowa, która powstała w 2007 roku (zebranie założycielskie 24.11.2007) we Wrocławiu z inicjatywy praktyków i teoretyków, dbających o ulepszenie standardów i poprawę jakości pracy w relacji ze środowiskiem naturalnym.

 

Prawdziwym przyjacielem jest ten, z którym człowiek zwiąże się liną. 

Antoine de Saint-Exupéry

Mistrzostwa Europy we Wspinaczce Drzewnej 2019

W 2019 Mistrzostwa Europy We Wspinaczce Drzewnej zostały zorganizowane w Putbus, na wyspie Rugia (Niemcy). Zawody zorganizowane przez Niemiecki oddział Internatinal Society of Arboriculture. Na zabawę i wspólną kompetycję najlepszych Europejskich zawodników wybrano piękny, zabytkowy park - Schlosspark. Jak to na najlepszych na Świecie Zawodach Arborystycznych przystało nie zabrakło starych i sędziwych drzew, które zdumiewały swoim pokrojem i kształtem każdego odwiedzającego park.

Nasi zachodni sąsiedzi standardowo spisali się na 5. organizując tak wielką imprezę. Do dyspozycji kibiców i zawodników było dobrze przygotowane pole namiotowe i kemping – a wieczorne rozmowy o nowych linach umilały słodkie owieczki pasące się tuż za płotem. Wyjątkiem i zaskoczeniem w tym roku był catering, który bardzo wysoko podniósł poprzeczkę następnym organizatorom. Jak to mówi nasza maskotka: PETARDA!!!

Na zawody przyjechało 12 kobiet i 48 mężczyzn (po 3 reprezentantów i po 3 reprezentantki) tj.  najlepszych zawodników z każdego kraju. Dodatkowo gościnnie wystąpili zawodnicy z USA i Kanady m. in. James Erhart (Mistrz Świata 2015).  Aby reprezentować swój kraj należało ukończyć krajowe Mistrzostwa, które były rozgrywane według tego samego regulaminu ISA. W Polsce organizacją zawodów zajmuje się FEDERACJA ARBORYSTÓW POLSKICH. Ostatecznie po konkurencji Mistrzów wyłoniono 3 najlepszych zawodników reprezentujących nasz kraj:

Marcin Anczakowski, Michał Macan i Damian Gacek.

Jako zawodnicy bawiliśmy się świetnie, bo konkurencje i zasady znamy nie od dziś, więc zawody nie były już tak bardzo stresujące. Muszę przyznać, że towarzyszyli nam NAJWSPANIALSI polscy kibice z najlepszym dopingiem pod słońcem. Z takim wsparciem spokojnie można jechać na każde zawody. Również aktywni członkowie Federacji Arborystów Polskich – pomagający w organizacji ETCC - zbierali cenne doświadczenie, aby wykorzystać je na Polskich zawodach.

Po zwiedzaniu pięknej, niesamowitej wyspy i charakterystycznych klifów przyszedł czas na pokazanie swojego stylu pracy i wspinaczki. Profesjonalne oczy sędziów oceniły każdy ruch zawodników. Gdyż podczas konkurencji i zawodów…..

I właśnie o tym wątku z przebiegu konkurencji będziecie mogli przeczytać i zobaczyć w relacji, która ukaże się w przeciągu najbliższego tygodnia na naszym fanpage’u na Facebooku.

Poniżej wyniki reprezentacji Federacji Arborystów Polskich:

Marcin Anczakowski - 41 miejsce

Michał Macan – 7 miejsce

Damian Gacek – 27 miejsce

Dodatkowo do kraju wróciłem, jako jedyny Polak,  z 2 medalami. Zająłem 2 miejsce w emocjonującej konkurencji Instalacja liny (rzucając 2x najwyższe 9 pkt.)  i 3 miejsce w konkurencji Ascent Event. Podczas ogłoszenia wyników zostałem także wyróżniony nagrodą SPIRIT OF COMPETITION. Jest to bardzo ważne wyróżnienie, ale muszę przyznać, zdobyte dzięki wsparciu kibiców, z którymi mogłem zbudować Ducha Zawodów.

               

                                                                                                               Michał MacanSponsorzy i Partnerzy

© Copyrights