Skrwilno miejscem VII Mistrzostw Polski we Wspinaczce Drzewnej
Skrwilno – być może to miejscowość jakich wiele, ginąca w tłumie tysięcy polskich gmin. A może ewenement w skali całego kraju…?
Usytuowana historycznie na styku zaborów rosyjskiego i pruskiego stanowiła biedne pogranicze, a jej mieszkańcy, jak wszyscy po rosyjskiej stronie zaboru, zwani byli „bosymi Antkami” w odróżnieniu
od bogatszych „Krzyżaków” po pruskiej stronie granicy. To piętno w przedziwny sposób utrwaliło się
w Gminie Skrwilno, która wg danych statystycznych jest najuboższą gminą w całym, liczącym 144 gminy, województwie kujawsko-pomorskim (biorąc pod uwagę wysokość budżetu w przeliczeniu
na mieszkańca).
I w tym samym miejscu na przekór socjologom i ekonomistom zaczynają się dziać pozytywne fenomeny:
Bo Skrwilno to lider w wojewódzkich rankingach, posiadacz kilku krajowych rekordów oraz miejsce magnetyczne, przyciągające imprezy o charakterze ponadregionalnym i krajowym.
Dysponując najniższym budżetem na mieszkańca w województwie, Skrwilno jest 4 (!!!) na 144 gminy pod względem pozyskiwania środków zewnętrznych, wykorzystywanych następnie na rozwój, ambitne projekty i infrastrukturę.
Zapewne nie bez powodu to właśnie Skrwilno wybierane jest na cykliczne zawody sportowe o zasięgu ponadregionalnym jak np. regaty na Jeziorze Urszulewskim Tour de Windsurfing czy ogólnopolski Puchar Ziemi Dobrzyńskiej w Nordic Walking.
O tym, jak dobrze się tu żyje, niech świadczy też fakt, że co roku Skrwilno odwiedzają topowe polskie formacje kabaretowe. Zawsze w okolicach początku marca – dla wspaniałych, nie tylko skrwileńskich, kobiet.
Krajobraz okolic Skrwilna zawiera w sobie esencję Polski: malownicze tereny rolnicze, doskonale zadbane i udostępnione turystom lasy oraz rzeka Skrwa, którą można w 4 magiczne dni spłynąć kajakiem ze Skrwilna aż do Wisły.
To nie koniec świata: kilkanaście kilometrów od drogi krajowej nr 15, bliżej Torunia niż Warszawy; godzinę spokojnej jazdy od zjazdu z bursztynowej autostrady A1.
W tym roku, w weekend z Dniem Dziecka, 2-3 czerwca 2018r. Skrwilno przyciągnie kolejną ogólnopolską imprezę: VII Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej.
Starannie odrestaurowany w stylu angielskim skrwileński park podworski, wpisany na listę konserwatora zabytków, stanie się tłem dla szalenie widowiskowych zmagań najlepszych w Polsce zawodników we wspinaczce drzewnej - jako pierwszy w województwie kujawsko-pomorskim i drugi, po Grodzisku Mazowieckim, w Polsce Centralnej.
Gdy byliśmy dziećmi, niemalże wszyscy chodziliśmy po drzewach. Dlatego ten Dzień Dziecka to doskonała okazja i szansa, żeby cofnąć się w czasie i zobaczyć, że z tej drzewnej wspinaczki uczyniono już atrakcyjny sport. To także doskonała i bardzo bezpieczna forma rekreacji dla każdego, którą będzie można poznać, zobaczyć oraz spróbować w Skrwilnie. Bo wspinają się i dzieci, i kobiety, i mężczyźni, bez względu na wiek i stopień sprawności - każdemu można dopasować właściwą technikę. Wszyscy możemy się po wspinać w tym roku. Zapraszamy do Skrwilna!